Чи можлива зараз еміграція на роботу до Польщі: що треба знати про карантинні обмеження та ситуацію на кордоні
Не секрет, що українці, які прагнуть виїхати за кордон у пошуках кращого життя, найчастіше пунктом призначення обирають саме Польщу. На це є багато об’єктивних причин, зокрема сприятливі умови для навчання, життя з родиною та, насамперед, працевлаштування.
Скільки українців працює в Польщі?
Люди, які вперше приїжджають до польських міст, кажуть, що українську мову можна почути майже всюди – на вулицях, в транспорті, магазинах та на дитячих майданчиках.
Українців в Польщі і справді багато, за даними посла України в Республіці Польща Андрія Дещиці, у 2021 році в Польщі працюють майже 1,5 мільйона українців, а у закладах освіти навчаються приблизно 50 тисяч українських студентів. Також посол підкреслив, що сьогодні в країні можна помітити значне зростання кількості українців, які приїжджають працювати, а саме якщо порівнювати з 2014 роком, то це зростання у кілька разів.
Українці показали себе як порядні та культурні люди, серед них майже немає нелегалів. За офіційними даними близько 600 тисяч українців сумлінно платять податки до Фонду соціального страхування, інші працюють за трудовими договорами, коли працедавець бере на себе відповідальність за податки.
Цікавою тенденцією є те, що останнім часом значно зросла кількість українських фірм, для порівняння – у 2014 році в Польщі було 680 компаній, а вже у 2021 році кількість підприємств, де власниками або співвласниками є українці та українки, досягла 16 тисяч.
Еміграція до Польщі – чи є робота?
Хороші новини – робота в Польщі є майже для кожного, адже в цій країні змогли перемогти економічну кризу, спричинену всесвітньою пандемією COVID-19. Підприємства, фабрики та заклади працюють, тож приплив українців є безпечним та стабільним, багато в чому завдяки зручній логістичній системі.
Треба сказати, що на початку локдауну польська економіка, так само як і українська, зазнала кризи, проте її вплив не був таким значним, як в інших країнах. Заводи, фабрики та компанії працювали ефективно та змогли збільшити виробництво, яке зараз потребує нових працівників.
Відомо також, що Польща забезпечує українським емігрантам найлояльніші легальні умови доступу до ринку праці. ВВП Польщі залежить також і від українців (13% зростання ВВП Польщі відбулося саме завдяки українським економічним мігрантам), тож як уряд, так і місцеві жителі з повагою ставляться до працівників із України .
Еміграція до Польщі у 2021 році
Деяких українців, яких цікавила еміграція до Польщі 2021, налякала ситуація, яка склалася в світі у зв’язку з пандемією COVID-19. Деякі країни закривали кордони, були труднощі з транспортом та масова невпевненість у завтрашньому дні, хвилювання за здоров’я та матеріальний стан. Еміграція до Польщі у пандемію здавалася чимось ризикованим.
Проте сьогодні люди знову почали активно цікавитися, як отримати документи на постійне проживання у Польщі.
Люди обирають еміграцію до Польщі не лише тому, що пропозиції на ринку праці є значно цікавішими, а й тому, що з розвитком соціальних мереж багато українців можуть розповісти про свій позитивний досвід, так само як і роботодавці відкрито говорять про старанність, порядність та схожий менталітет українських мігрантів.
Наразі невідомо, як буде виглядати еміграція до Польщі 2022, але всі фактори вказують на позитивні тенденції.
Як жити та працювати в Польщі легально?
Найлегшим способом для людини, яка вперше їде до Польщі, є отримання робочої візи. Вони бувають різних типів: короткострокові, довгострокові, сезонні.
Але для еміграції до Польщі вам знадобиться офіційні документ на постійне проживання у Польщі – karta stałego pobytu – який дає право українцям перебувати на території Польщі та мати такі ж самі права, що і місцеві громадяни, зокрема:
- право на працю,
- право на здобуття освіти
- безкоштовний медичний сервіс,
- безвіз на території країн ЄС,
- можливість купівлі та реєстрації автотранспортних засобів,
- використання можливостей банківської структури, зокрема кредитування та цільові позики,
- право відкривати бізнес та вести підприємницьку діяльність.
Спочатку ви можете отримати тимчасовий документ на проживання – karta czasоwego pоbytu. Завдяки цьому документу можна проживати та працювати в Польщі у період від одного до трьох років. Підставою для отримання цієї карти може бути:
Визнання завяника особою з особливо цінним професійним, науковим чи культурним досвідом;
- Контракт з польським роботодавцем;
- Зарахування до вищого навчального закладу;
- Шлюб із громадянином/громадянкою Речі Посполитої та інше.
За бажанням замовника тимчасовий дозвіл на проживання може бути продовжений.
Еміграція до Польщі – покрокова інструкція
Якщо найбільше вам підходить варіант еміграції через працевлаштування (більшість українців обирають саме навчання та працевлаштування), то пропонуємо вам покрокову інструкцію для легального перебування та праці у Польщі.
- Знайдіть перевіреного роботодавця, який надішле вам робоче запрошення. Є декілька способів це зробити: самостійно чи за допомогою агенції. Відомо, що співпраця з кадровими агенціями значно знижує кількість ризиків та неприємностей, які, на жаль, можуть трапитися.
- Обов’язковим етапом легального працевлаштування є отримання національної візи.
- Далі на вас чекає отримання спеціального Zezwolenie na Pracę – дозволу на працевлаштування. Цей документ знадобиться, якщо термін робочої візи вже закінчився, проте карта побиту ще не оформлена.
Карантинні обмеження у Польщі
Люди потроху звикають жити у нових реаліях, незважаючи на те, що карантинні обмеження спричиняють дискомфорт у звичному життя. Насправді, немає нічого страшного в обмеженнях, якщо бути проінформованими та знати, як працює в Польщі пандемія та що відбувається.
Щоб не мати проблем із законом, своїм здоров’ям та добробутом своїх близьких, треба дотримуватися чинних правил під час пандемії на території Польщі.
Першим та найважливішим обмеженням є правило дотримання 1,5-метрової відстані між пішоходами. Пересуваючись вулицею, вам необхідно також використовувати маску, яка закриває рот та ніс.
Щодо маскового режиму, то засобом захисту вважається виключно маска, яку необхідно використовувати у всіх громадських місцях.
Санітарний режим запроваджений у закладах громадського харчування, які мають працювати з наповнюваністю не більше 75 відсотків. Між столами має бути необхідна відстань (може бути зайнятий кожен другий столик, відстань між столиками має бути не менше 1,5 метри, або між столиками має знаходитися перегородки висотою не нижче 1 метра від поверхні стола.)
Після прибуття на територію Польщі вам потрібно провести 10-денну самоізоляцію, пройти тест ПЛР та підтвердити свій стан здоров’я. З ізоляції звільняються люди, які мають:
- сертифікат про негативний результат тесту на COVID-19 (засвідчений відповідним цифровим QR-кодом ЄС),
- цифровий сертифікат про повний цикл вакцинації зареєстрованими у ЄС препаратами (Pfizer, Moderna, AstraZeneca і Johnson&Johnson) з QR–кодом, або довідку англійською або польською мовами (якщо з моменту отримання другої дози минуло принаймні 14 днів),
- особи, які мають цифровий сертифікат або інший підтверджуючий документ (польською або англійською мовою) про перенесене захворювання на COVID-19 не раніше ніж за 180 днів до дня перетину кордону РП.
Ситуація на кордоні
Нещодавно польсько-білоруський кордон опинився в центрі уваги через кризу, пов’язану з напливом мігрантів. Незважаючи на тимчасові загострення, інші прикордонні пункти пропуску в країну є безпечними для трудових мігрантів та інших людей з офіційними документами. Хвилюватися немає чого, якщо ви знаєте про тимчасові карантинні обмеження та сумлінно виконуєте всі умови для в’їзду.
Сміливо починайте нове життя
Якщо ви давно мрієте про нове життя для себе та своєї родини, про гідні умови праці та
новий досвід, подумайте про варіант еміграції до Польщі.
Якщо ви не впевнені, що маєте час та натхнення зібрати всю необхідну інформацію, зверніться до перевіреної агенції, такої як Workafford. Щороку більше 2500 працівників знаходять роботу мрії через Workafford. Професійні консультанти вам допоможуть, просто зв’яжіться з ними на сайті.