Легальне проживання та працевлаштування біженців з України
Після збройного нападу Росії велика кількість громадян України приїжджає до Польщі в пошуках роботи. Тому, щоб вони могли легально перебувати в нашій країні, Міністерство сім’ї та Соціальна політика створили полегшення в процедурах легалізації їх працевлаштування. Спеціальний закон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни регулює питання як легалізації перебування наших східних сусідів в Польщі, а також їх працевлаштування.
Легальне перебування
У лютому 2022 року відновлено доепідемічні правила в’їзду, тобто знято обмеження (щодо мети в’їзду) у прикордонному русі з Україною та в пунктах пропуску повітряного кордону. Це також означає, що громадяни України можуть в’їжджати до Польщі без віз та виконання додаткових умов. Крім того, з 25 лютого людям, які рятуються від збройного конфлікту, не потрібно мати біометричний паспорт. Будь-який документ, що підтверджує особу, дає право на в’їзд на територію Республіки Польща. Крім того, біженці звільняються від обов’язку проходити ПЛР-тести, підтвердження вакцинації чи карантин. Законне перебування громадян України визнається строком на 18 місяців, якщо ці особи в’їхали на законних підставах та заявляли про намір залишитися в Польщі. Крім того, положення не поширюються на осіб, які мають не лише дозвіл на постійне проживання, а й дозвіл на довгострокове проживання в ЄС, статус тимчасового біженця, додатковий захист або дозвіл на толерантне перебування. Тим більше, що під тимчасовий захист підлягають також особи, на яких поширюється дія спецзакону. Громадяни України, які перетинають кордон, мають 60 днів, щоб зареєструвати свій в’їзд на територію Польщі, подавши заявку на номер PESEL. Виїзд за територію Республіки Польща на термін більше 1 місяця позбавляє Вас права перебувати на 18 місяців, що передбачено спеціальним законом. Крім того, громадяни України, на яких поширюється дія спецзакону, можуть отримати посвідку на тимчасове проживання на 3 роки. Така заява може бути подана не раніше ніж через 9 місяців, але не пізніше 18 місяців.
Крім того, можливе продовження дії інших документів – якщо останній день перебування громадянина України припадає на 24 лютого, такі документи, як національна віза чи тимчасове перебування, будуть продовжені до 31 грудня 2022 року. З іншого боку, вид на проживання, польські документи, що посвідчують особу, і дозвіл на толерантне перебування подовжуються на 18 місяців.
Крім того, період перебування (розпочався до 24 лютого і припав після 24 лютого) осіб, які проживають в Польщі, вважається законним протягом 18 місяців на підставі візи (польської та іноземної), дозволу на проживання іншої країни, безвізу.
Працевлаштування біженців з України
Легальне перебування громадян України в Польщі дає їм право працювати в Польщі. Завдяки положенням закону роботодавець має можливість працевлаштувати будь-якого громадянина України, який легально проживає в Польщі. Це стосується не лише тих, хто прибув з 24 лютого (дата нападу на Україну), а й тих, хто вже перебував у Польщі. Додаткові дозволи не потрібні.
Роботодавці можуть легально працевлаштувати громадян України за спрощеною процедурою. Законність їхнього перебування підтверджується посвідкою на постійне або тимчасове проживання, паспортом або довідкою про тимчасовий захист, виданою Управлінням у справах іноземців.
У випадку, якщо особи перетнули кордон після 24 лютого 2022 року, законність їхнього перебування в Польщі підтверджується штампами в паспорті або іншому проїзному документі (що ставиться Прикордонною службою Польщі). Коли його там немає, тобто коли на прикордонному переході немає реєстрації в’їзду, перебування громадянина України має бути зареєстровано. Це робиться шляхом присвоєння номера PESEL. Це має відбутися не пізніше ніж через 60 днів після в’їзду в Польщу.
Важливо! Роботодавці, які бажають працевлаштувати громадян України з легальним місцем проживання, можуть зробити це так само, як і у випадку з громадянами Польщі. Єдина відмінність – це необхідність повідомити службу зайнятості протягом 14 днів з дня працевлаштування українця. Таке повідомлення здійснюється за допомогою модуля praca.gov.pl (Повідомлення про доручення роботи громадянину України). У зв’язку з такою непростою ситуацією до допомоги біженцям з України залучаються служби зайнятості, в т.ч через підтримку в працевлаштуванні. Крім того, на сайтах повітових бюро праці можна знайти інформацію про те, як роботодавці можуть повідомити про бажання працевлаштувати іноземців із-за східного кордону.
Повідомляючи про працевлаштування біженця з України до служби праці, не забудьте вказати ПІБ, місцезнаходження та контактні дані, а також ідентифікаційні номери NIP та REGON (якщо робота доручена суб’єктом підприємницької діяльності); номер PESEL, якщо це фізична особа; та номер запису в реєстрі суб’єктів, які керують агентствами зайнятості, якщо це агентство зайнятості, яке надає послуги з тимчасової роботи. Крім того, не забудьте надати символ PKD та підготувати опис діяльності, пов’язаної з програмою. Він повинен містити такі дані, як персональні дані іноземця – ім’я, прізвище, дата народження, стать, громадянство, тип, номер і серія проїзного документа або іншого документа, що підтверджує або дозволяє встановити особу, а також країну, в якій він був виданий. Роботодавець також зобов’язаний надати інформацію про договір, за яким він працевлаштовує працівника з України, вказати посаду чи вид роботи та вказати місце її виконання. Роботодавці, які раніше працевлаштовували громадян України, не зобов’язані (згідно з новим положенням) підтверджувати законність своєї роботи – якщо він не вирішить її змінити. Після цього новий роботодавець повинен повідомити службу зайнятості про своє працевлаштування протягом двох тижнів. З іншого боку, працівник з України, працевлаштований на підставі заяви до повітового управління праці, може вільно змінити роботодавця.
Роботодавець, який наймає громадян з України, повинен пам’ятати, що з ними необхідно укласти письмовий договір, наприклад, на виконання робіт чи замовлення, з якими нові працівники повинні ознайомитися заздалегідь. Це означає, що ви повинні представити його терміни мовою, яку вони розуміють.
Ще один важливий елемент – реєстрація працівника (протягом семи днів з дня початку роботи) на соціальне та медичне страхування. У результаті працівник отримує право на різноманітні пільги у разі хвороби, нещасного випадку на виробництві, пологів та безкоштовного медичного обслуговування. Роботодавцям також слід пам’ятати, що оплата праці не може бути нижчою за мінімальну заробітну плату, яка цього року становить 3010 злотих брутто або мінімальну погодинну оплату праці, встановлену на рівні 19,70 злотих брутто.
Гаряча лінія – допомога
Міністерство сім’ї та соціальної політики запустило гарячу лінію (22 245 61 05), на яку можна зателефонувати, щоб отримати інформацію про те, як подавати пропозиції щодо роботи до бюро праці та працевлаштування громадян України. Ви також можете подати запитання онлайн. Крім того, на сайті «Зелена лінія» та її «гарячій лінії» (19524) надається уся необхідна інформація щодо працевлаштування іноземців.